• Higiena i Profilaktyka
    Higiena i Profilaktyka
  • Stomatologia
    Stomatologia
  • Protetyka
    Protetyka

Zęby są żywymi strukturami naszych organizmów. Odżywiane są przez krew doprowadzaną do- i odprowadzaną z- ich wnętrza przez system naczyń krwionośnych, biegnących w kanalikach zębinowych. Naczynia krwionośne poprzeplatane są z włóknami nerwowymi tworząc miazgę zębową, zamkniętą w komorze zęba. Miazga odżywiając tkanki zęba zapewnia im odpowiednią twardość i sprężystość.

Jeśli proces próchnicowy doprowadzi do zniszczenia tkanek osłaniających miazgę i spowoduje przeniknięcie do niej bakterii, rozwinie się stan zapalny miazgi, manifestowany silnym bólem zęba dotkniętego tym procesem. U osób dorosłych w zdecydowanej większości przypadków stan zapalny miazgi jest procesem nieodwracalnym. Leczenie polega na usunięciu chorej miazgi, dezynfekcji ścian kanałów zębowych, oraz szczelnym wypełnieniu wszelkich szczelin, w których znajdowała się wcześniej miazga. W następnym etapie należy zachowawczo lub protetycznie odbudować utracone tkanki twarde.

Leczenie kanałowe / endodontyczne jest czasochłonne i zazwyczaj odbywa się na kilku wizytach. Zęby po leczeniu kanałowym nie są już zaopatrywane przez wewnętrzne naczynia krwionośne, przez co są bardziej kruche i zwykle wymagają wzmocnienia elementami protetycznymi. Zęby leczone kanałowe zalecamy kontrolować radiologiczne co 3 lata.